Denizlerimizin Durumu

Kaptan'dan... Yorumlar Kapalı

Denizler planktonlar sayesinde dünyadaki karbon salınımının üçte birini arındırmaktadır. Sıcaklıkların yükselmesi, deniz taşıtlarının ve karasal atıkların denizleri zehirlemesi sonucu dünyadaki plankton sayısı hızla azalmakta. Eko sistemde her şey birbirine bağlı olduğundan bu durum denizin kimyasının bozulmasına ve deniz canlılarının olumsuz etkilenmesine neden oluyor. 

Devamını Oku… »

Doğayla Uyum Yaşam Biçimimiz Olmalı

Deniz Sohbetleri 10 Yorum »

evimiz

Onların deniz tutkusu bambaşka. Uzun zamandır güneyde, yelkenlilerinde yaşıyorlar. Doğanın ve denizlerin korunmasında profesyonel ve gönüllü olarak çalışıyorlar. Greenpeace Kampanyalar Sorumlusu Banu Dökmecibaşı ve yelkenci Deniz Güman’la söyleşimize teknelerindeki hayattan başladık, deniz ve deniz canlıların korunmasından ülkemizde büyük tartışma konuları olan HES ve baraj yapımına kadar uzandık. Gerek yaşam biçimleri gerek anlattıklarıyla insanın doğayla uyum içinde yaşaması nasıl mümkün olur sorusuna etkileyici cevaplar verdiler.

Merhaba. Öncelikle sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?
Adım Banu Dökmecibaşı. İstanbul doğumluyum. Asıl mesleğim endüstri ürünleri tasarımı, ancak 2000 yılından beri Greenpeace’de kampanya sorumlusuyum.
Ben Deniz Güman. 38 yaşındayım. Yelkene 16 yaşımda gittiğim yelken kursunda başlayıp yarışarak devam ettim. Son 6 yıldır yelken ve denizcilik eğitmenliği, tekne nakilleri yapıyorum.
Teknede yaşamaya nasıl karar verdiniz? Yelkenlinizi ‘ev’e dönüştürme süreci nasıl gelişti? Adı, özellikleri neler? Uzun seyir de yapıyor musunuz? Devamını Oku… »

Doğaya Dost Seyirler İçin Küçük İpuçları

Aktüel Yorumlar Kapalı

1.    Temizlik malzemeleri
Tekne, mutfak, banyo ve kişisel temizlik malzemeleri seçiminde çevreci ürünler seçin. Denize minimum zarar veren bileşenlerden imal edilen bu ürünler piyasada mevcut.
2.    Tekne boyama
Boya ve temizlik malzemelerinin çevreye uyumlu markalar olmasına dikkat edin. Boya, temizlik işlemlerini denize mümkün olduğunca uzak yapın (denize muhtemel sıçramaları önlemek için).
Devamını Oku… »

Denizcilik Sektöründe Çevreci Gelişmeler

Aktüel Yorumlar Kapalı
  • Motor, jeneratör üreticileri karbon emisyonunu büyük ölçüde düşürecek gelişmeler sağladı. Kullanılan yeni sistem katalizör ve egzos çıkışlarıyla denize hidrokarbon karışımı önleniyor.
  • Deniz motor üreticileri daha az yakıt tüketimi ile daha fazla mesafe kat etme konusunda oldukça ilerledi. 2 ya da 4 zamanlı DFI (direct fuel injection) teknolojili motorlar sayesinde çok etkili çevreci motorlar üretilmiştir.

Devamını Oku… »

“Custom Made” Çevreci Yatlar

Nasıl Seçelim? Yorumlar Kapalı

Biraz daha fark vererek çevreci tekne sahibi olmaya ne dersiniz? Seri üretimde henüz böyle bir gelişme olmasa da, özel sipariş yat imalatında çevreci seçenekler başladı. Avrupa’daki bazı yat inşa tersaneleri dünyanın çevre problemlerini göz önünde bulundurarak “yeşil” tekne üretimine yöneldiler. Son teknolojik gelişmelerin takibi ve çevreye minimum zarar verebilecek  ürün seçimi ile “çevreci” üretimi hedeflemekteler.

Devamını Oku… »


Made in Lotus Medya
Yazılar RSS Yorumlar RSS Giriş